Utility

Boards & Commissions

Minutes and agendas of all boards, commissions and committees are available at the Cedarburg Public Library, W63 N583 Hanover Avenue and at the Cedarburg City Hall, W63 N645 Washington Avenue. Minutes are uncorrected and any corrections made thereto will be noted in the proceedings of the meeting at which the minutes are approved. Unless otherwise indicated, all meetings are held at City Hall, W63 N645 Washington Avenue.

For more information, please call the City Clerk’s Office (262) 375-7606.

Board of
Appeals
Meets on call – Council Chambers Vera Brissman, Chair
Jay Stutz
Kristofor Hanson
Thomas Mesalk
Doug Yip
Agenda Minutes
Board of
Review
Meets on call – Council Chambers Mary Kay Bourbulas
Robert Carroll
Eric Hofhine
James Myers
Julia Oliver
Doug Yip (Alt.)
Agenda Minutes
ad hoc Cedar Creek Clean-up Advisory Committee Meets on call – City Hall Mayor Kip Kinzel
Council Member Patricia Thome
Jeff Gylland
Peter Alex
Paul Hayes
Alan Washatko
 Agenda  Minutes
Common Council 7:00 p.m. – 2nd & last Monday of month – Council Chambers Members Agenda Minutes
Community Development Authority Meets on call – City Hall Mayor Kip Kinzel
Council Member Mitch Regenfuss
Eric Stelter
Dale Lythjohan
Andy Dettro
Eric Arvold
Joe Kassander
 Agenda  Minutes
Economic Development Board 7:00 p.m. – Last Tuesday of the month – Council Chambers Council Member Patricia Thome
Eric Stelter
Jim Pape
DJ Burns
Peter Welch
Lynn Knutson
Joe Kassander
Michael Pahl
Greg Zimmershied
Agenda Minutes
Library Board 6:30 p.m. – 3rd Wednesday, Lower Level Council Member
Dick Dieffenbach
Debra Goeks
Steve Ruggieri
Vonna Pitel (School)
Sue Karlman
Sherry Bublitz
David Moburg
Agenda Minutes
Landmarks Commission 7:00 p.m. – 2nd & 4th Thursdays, Lower Level Council Member
Patricia Thome
James Pape
Tomi Fay Forbes
Judy Jepson
Tom Kubala
Doug Yip
Robert Ross
Agenda Minutes
Community Pool Commission 6:30 p.m. every other month – 3rd Thursday,
Lower Level
Council Member Rick Verhaalen
Doug Yip
Wendy Sprenger
Kim Behrenbrinker
Mark Roller
Susie Brill
Agenda Minutes
Light & Water Commission 7:00 p.m. – 3rd Monday Utility Office: N30 W5926 Lincoln Blvd. Council Member
Jack Arnett
David Pagel
James Coutts
Blaine Hilgendorf
Joseph Dorr
Andrew Moss
Tim Larson
Agenda Minutes
Parks, Recreation & Forestry Board 6:30 p.m. – 1st Wednesday, Lower Level Council Member Rick Verhaalen
James Schara
Scott King
Glenn Herold
Dave Polacek
Terry Wagner
Paul Rushing
Agenda Minutes
Personnel Committee Meets on call – Lower Level Council President Mike O’Keefe
Council Member
John Czarnecki
Council Member Jack Arnett
Agenda Minutes
Plan Commission 7:00 p.m. 1st Monday – Council Chambers Mayor Kip Kinzel
Council Member John Czarnecki
Mark Burgoyne
Greg Zimmerschied
Mark Poellot
Heather Cain
Dan von Bargen
Agenda Minutes
Police & Fire Commission 7:00 p.m. every other month – 2nd Thursday at the Police Station: W75 N444 Wauwatosa Road Robert Carroll
Jim Salp
Steve Weber
Joel Dhein
Linda Krieg
Agenda Minutes
Public Art Commission 5:00 p.m. last Thursday, Lower Level Council Member Jack Arnett
Chris Christon
David Eitel
Melissa Wraalstad
Jeannette Gabrys
Deb Mortl
Sue Schrader
Paul  Yank
 Agenda  Minutes
Public Works and Sewerage Commission 7:00 p.m. – 2nd Thursday, Lower Level Mayor Kip Kinzel
Council Mike O’Keefe
Sandra Beck
Judy Guse
Charles Schumacher
Bill Oakes
Gary Graham
Jim Slavin
Bob Dries
Agenda Minutes